some meal costs vs alternatives
1) A sloppy joe/picadillo. $1 1 lb fatty ground pork, $3 canned diced tomatoes, $1/lb whole wheat elbows, $2 4 slices of American cheese, plus onion and spices. Call it $8. Closest nearby equivalent is a quesadilla picadillo, that was quite good, but cost $14 (a fairly standard meal price around here), and probably had 1/4 - 1/2 lb of meat. So $8 at home, vs. $28-56 of takeout meals... Could be $6 at home, because with that cheap fatty pork, you don't really need the cheese.
2) I'm back to baking whole wheat sourdough. $6 for 5 lbs of whole wheat flour. After adding water, that's like 5 24-oz loaves of commercial bread costing $2.50 each ($12.50 total), or 7 1-lb loaves of artisanal bread costing $4-6 each ($28-42 total).
Are those fair comparisons? Well, I can't make anything like industrial sliced bread. Home bread is closer to artisanal. Probably not as good... then again, I don't think I've ever seen whole wheat sourdough in a store. There's refined sourdough, or whole wheat, not both.
no subject
Yeah, the right pan would help for shape. As for texture and density, each of whole wheat and sourdough make that harder I think, never mind doing both.