mindstalk: (food)

1) A sloppy joe/picadillo. $1 1 lb fatty ground pork, $3 canned diced tomatoes, $1/lb whole wheat elbows, $2 4 slices of American cheese, plus onion and spices. Call it $8. Closest nearby equivalent is a quesadilla picadillo, that was quite good, but cost $14 (a fairly standard meal price around here), and probably had 1/4 - 1/2 lb of meat. So $8 at home, vs. $28-56 of takeout meals... Could be $6 at home, because with that cheap fatty pork, you don't really need the cheese.

2) I'm back to baking whole wheat sourdough. $6 for 5 lbs of whole wheat flour. After adding water, that's like 5 24-oz loaves of commercial bread costing $2.50 each ($12.50 total), or 7 1-lb loaves of artisanal bread costing $4-6 each ($28-42 total).

Are those fair comparisons? Well, I can't make anything like industrial sliced bread. Home bread is closer to artisanal. Probably not as good... then again, I don't think I've ever seen whole wheat sourdough in a store. There's refined sourdough, or whole wheat, not both.

Date: 2025-02-24 21:57 (UTC)From: [personal profile] sraun
sraun: portrait (Default)
With a Pullman Loaf Pan and a bread recipe that has a pretty consistent small bubble structure, you can get really close to commercial bread.

Adding a Bread Slicing Guide can get really close.

Profile

mindstalk: (Default)
mindstalk

June 2025

S M T W T F S
123 45 67
89 10 1112 1314
15161718192021
222324 25262728
2930     

Page Summary

Most Popular Tags

Expand Cut Tags

No cut tags

Style Credit

Page generated 2025-06-28 16:32
Powered by Dreamwidth Studios